До 100-річчя від дня народження визначного українського військового діяча Василя Василяшка,  з метою належного вшанування пам’яті нашого славного земляка,  на Сокальщині 2018 рік проголошено Роком сотника УПА Василя Василяшка «Перемога». 
(Згідно рішення Сокальської районної ради від 16 лютого 2018 року №482 «Про проголошення 2018 року Роком сотника УПА Василя Василяшка «Перемога»).
        Для  ознайомлення із діяльністю та життєвим шляхом визначного діяча пропонуємо пам'ятку користувача

Сокальська централізована бібліотечна система
Методично-бібліографічний відділ

ПОВСТАНСЬКИЙ КОМАНДИР – «ПЕРЕМОГА»

До 100- річчя від Дня народження
Василя Василяшка – «Перемоги»
Пам’ятка користувача

Сокаль – 2018






            Василь Василяшко – визначний український військовий діяч,  сотник УПА, Лицар  трьох Хрестів Бойової Заслуги: Бронзового , Срібного та  Золотого, нагороджений
прижиттєво.
             Народився 13 квітня 1918 року в с. Завишень Сокальського повіту. Батько – Василяшко Іван, стрілець Української Галицької Армії, загинув у 1920 році на Великій Україні, обороняючи Українську Народну Республіку. Василяшко Василь вчився в Завишенській школі, брав активну участь в діяльності осередку Товариства «Просвіта». Відтак став членом Юнацтва Організації Українських Націоналістів, проходив вишкіл, а згодом, діяльність в ОУН, до якої з 1932 року належав його старший брат Микола. Навесні 1941 року Василь вступив до українського Легіону Дружин Українських Націоналістів (ДУН), де служив у відомому батальйоні «Нахтігаль» в Білорусії, під командуванням майбутнього Головнокомандувача УПА генерала Романа Шухевича – «Чупринки». В грудні 1942 року , як і всі легіонери, залишив службу і на Різдво вже був в рідному селі. Налагодив підпільні зв’язки з ОУН , в 1943 р. переходить в УПА. Командує чотою повстанців в складі сотні Онишкевича Тараса – «Галайди». Бере участь в ліквідації збройного польського угрупування в с. Острів, де смертельно поранений був командир «Галайда». Стає командиром першої сотні «Галайда-1», в курені «Ема».
         Василь Василяшко відомий як «Перемога» також вживав псевдо «Вірний» і «Пантера», які вочевидь, виявляли його сутність, пройшов звитяжний шлях боротьби із загарбниками, окупантами рідного краю, які нищили, палили українські села, позбавляли життя тисячам людей.
        Після отримання найвищої нагороди УПА , наступного дня Василь Василяшко загинув. Це сталося 16 лютого 1946 року, в лісовій криївці біля с. Боянець Жовківського району Львівщини. Оточені енкаведистами , опинившись в безвихідній ситуації , повстанці відмовились здатися, в криївці пострілялись. Тоді з «Перемогою» загинули троє його найближчих побратимів.
            У 1991 році тіла повстанців перепоховано у м. Великі Мости, де згодом встановлено пам’ятник.
           Мужній спротив проти такої наруги виявив Героїзм повстанців і підтримка народу, які вписані в історію нескореної України, в Книгу пам’яті. Славний Командир «Перемога» загинув за Україну. Його пам’ятають і вшановують на Сокальщині . Василяшку Василю Івановичу присвоєно звання «Почесний громадянин Сокальського району».
   
           
           

 Л І Т Е Р А Т У Р А :
·         Вашків І. Слава літала орлом: про командира відділу УПА « Ягоду» та курінного «Перемогу» //Голос з-над Бугу.- 1993.- 13 жов.
·         Нечай Б. Він вірив в перемогу: Василяшко Василь Іванович «Перемога» /Богдан Нечай //Завишень: історико-краєзнавчий нарис.- Сокаль, 2006.- С.78-93.
·         Куп’як Д. Спогади не розстріляного /Дмитро Куп’як.- Торонто – Нью-Йорк, 1991.- 431 с.
·         Літопис УПА: воєнна округа «Буг»: документи і матеріали. 1943-1953. Кн. 2.- Т.13.- Київ – Торонто, 2009.- 1229 с.
·         Мороз В. Сотник УПА Василь Василяшко зі Завишня //Голос з-над Бугу.- 2017.- 12 жов.- С.2, 9.
·         Почесні громадяни Сокальського району: про присвоєння звання «Почесний громадянин Сокальського району» //Голос з-над Бугу.- 2016.- 20 жов.- С. 2.
·         Сокальщина. Книга пам’яті України. 1914-1990 /упоряд. Б. М. Нечай – Львів: Край, 2010.- 532 с.
·         Спогади вояків УПА та учасників збройного підпілля Львівщини та Любачівщини /ред. П. Й. Потічний, В. В’ятрович // Літопис УПА. Т.4.- Торонто – Львів, 2003.- 437 с.

·         Черешневський О. Зродились ми великої години з пожеж війни, їз полум’я вогнів, плекав нас біль …. //Голос з-над Бугу.- 2017.- 23 лист. - С. 3.