Бібліотечна мобілізація Хабів цифрової освіти КУ «Публічна бібліотека Сокальської міської ради Львівської області»



Медійна грамотність в бібліотеках Сокальщини є важливою складовою нашої місії. 17 Бібліотек громади входять в Мережу Хабів цифрової освіти. Однією з головних функцій Хабів цифрової освіти є надання користувачам навичок медійної грамотності, у тому числі здатність розуміти, оцінювати та використовувати інформацію з різних джерел.

Медійність означає розуміння та вміння працювати з різними формами медіа (текст, зображення, відео, аудіо) та оцінювати їхню достовірність та надійність.

Наші бібліотекарки є амбасадорами цифрової освіти, які самі успішно пройшли національне тестування Цифрограм 2.0 і по закінченню одержали сертифікати.

2 лютого 2022 року ввірвалося в наше життя, і розділило наш світ на до і після… Сокальська громада стала однією з точок для внутрішньої міграції та переміщення українців, які приїжджають з регіонів тимчасової окупації. З цієї причини на Сокальщині, спостерігалася величезна концентрація молоді та людей з дітьми, які потребують психосоціальної та емоційної підтримки, місця для пошуку роботи, тимчасового житла та інших ресурсів.

Згуртованість та об’єднаність – ключ до перемоги, бо саме це перетворює нас у воїнів, які захищають свою землю від російської орди, працюючи кожен на своєму фронті. І поки військові відвойовують загарбані окупантами території на фронті, бібліотеки Сокальщини стають потужним центром інформаційної боротьби.

Наші бібліотеки працюють у двох ключових напрямках:

Ø   як інформаційний тил на шляху до перемоги;

Ø    допомога ВПО. 

Одним із окремих аспектів медійної грамотності в бібліотеках, є здатність розпізнавати правдиві та неправдиві інформаційні джерела. Оскільки бібліотекарки є амбасадорами цифрової освіти, то повинні вміти знаходити та використовувати надійні джерела інформації для забезпечення своїх користувачів достовірними даними. Крім того, бути здатними сприймати, аналізувати та оцінювати інформацію, щоб забезпечити доступ до найкращих джерел знань для своїх користувачів. Наприклад, вміти визначити, яке джерело є найбільш релевантним для певної теми або запиту користувача.

Здобуті знання на наших вебінарах бібліотекарки успішно застосовували на практиці. Особливої уваги приділяючи ВПО, яким надзвичайно необхідні такі знання і навички.

На зональних онлайн навчаннях ми говорили про інформаційну безпеку, медіаграмотність бібліотекарів та громади. Вчили компетентно споживати будь-які повідомлення в мас-медіа і грамотно створювати свій власний продукт, оскільки в умовах війни рф проти нашої держави ми досить часто зустрічаємося з дезінформацією, інформаційними атаками, зломом акантів.

 

Нашими головними професійними та життєвими пріоритетами стали:

Ø захист інформаційного простору;

Ø боротьба з фейками, дезінформацією та кіберзагрозами;

Ø  робота з переселенцями і тимчасово переміщеними особами.

 

Ми стали центрами інформаційної боротьби, де люди отримують надійну та актуальну інформацію про проблеми на фронті, про можливості загрози та про те, як вони можуть допомогти. 

Нажаль багато людей пропало безвісті. Ми підготували інформацію: куди можна звернутися, на які телефони дзвонити, як правильно заповнити анкету… А ще рекомендуємо список ресурсів та груп для пошуку людей в тому числі і телеграм каналів. 

Рятуючи власне життя не всі наші користувачі взяли із собою ноутбук, не кажучи вже про комп’ютер. І саме у бібліотеках вони можуть скористатись Інтернетом, а також можуть безкоштовно зробити копії необхідних документів, знайти комфортне та зручне місце для дистанційної роботи, отримати емоційну підтримку. До бібліотек найчастіше звертаються користувачі з проханнями щодо:

Ø онлайн оплати комунальних платежів;

Ø реєстрації в мобільних додатках «Дія»;

Ø оформлення субсидії;

Ø оформлення статусу ВПО;

Ø оформлення допомоги для ВПО;

Ø заяви про пошкоджене майно;

Ø допомоги по безробіттю;

Ø довідки та витяги…

Це особливо корисно для наших відвідувачів старшого віку, яким подібне ще в новинку.  

Цифрова освіта для літніх людей є дуже важливою опцією для бібліотеки. Так, бібліотекарки допомагають літнім людям, зокрема й переселенцям, користуватися порталом Дія та отримувати послуги онлайн.

Найчастіше звертаються у хаби з проханнями щодо:

Ø бронювання квитків онлайн;

Ø навчання на онлайн курсах;

Ø пошук оренди житла онлайн;

Ø покупки онлайн;

Ø реєстрація до сімейного лікаря на
https://medics.ua ;

Ø пошук та бронювання ліків на

Tabletki.ua https://tabletki.ua › 

    В теперішній не легкий для всіх нас час багато хто втратив роботу, але сьогодні є безліч курсів, навчальних каналів та вебінарів, отже кожен знаходить для себе, щось опановуючи нові корисні навички. Переваг в онлайн - освіти багато. Перш за все, отримання знань стало доступнішим. Розмаїття форматів і контенту дозволяє адаптувати процес навчання до свого життєвого ритму, уподобань та здібностей. Це досить зручно робити у бібліотечних хабах.
    В Україні існує багато сайтів, які допомагають шукати роботу. Туди можна подати заявку як роботодавця, який шукає працівника, так і резюме для пошуку роботи.

Найпопулярніші:
Jooble

Upwork
Work.ua

Telegram канали з вакансіями:
RobotaNow
Goodjob
UaJobNow
Lobby X

Сокальська публічна бібліотека для дітей стала волонтерським осередком, місцем зустрічі різних людей, де їх синергія креативу, інтелекту та любові до життя генерується в єдину добру справу. Завдяки проєкту ВільноХаб за підтримки команди програми «Мріємо та діємо» від IREX in Ukraine. Проєкт спрямований на посилення спроможності бібліотек у роботі з внутрішньо переміщеною молоддю та дітьми й створенні безпечного середовища для її подальшого навчання та розвитку. Зокрема, це стосується послуг на інформаційні, освітні та психосоціальні теми. 20 родин з ВПО мали можливість скористатися послугами ВільноХабу і просто відпочити душею, відволіктися від новин, подивитися фільм чи мультфільм, пограти настільні ігри. Велика кількість молоді з ВПО відвідала психологічні тренінги, ресурси для пошуку роботи, заняття з арт-терапії і саморозвитку. А наймолодші гості нашого міста з радістю бавляться, малюють, ліплять, складають конструктор, цікаво проводять час. І серце радіє, коли дивишся на них і бачиш на обличчях посмішки! 

За рік повномасштабної війни бібліотеки Хаби цифрової освіти КУ «Публічна бібліотека Сокальської міської ради Львівської області» перетворилися на консультативні центри для ВПО. У нас люди, які тікають від війни, отримують інформацію про роботу державних органів та установ, волонтерських центрів. Тут можна отримати допомогу в оформленні необхідних документів і виплат, дізнатися про місця розподілу гуманітарної допомоги і просто взяти книгу і почитати відпочивши душею.

Медійна грамотність у бібліотеках є дуже важливою складовою, оскільки бібліотека є одним з ключових джерел інформації та знань для громади. З розумінням медійної грамотності користувачам бібліотеки легше розуміти, аналізувати та оцінювати інформацію, яку вони знайдуть в Інтернеті.

Отже сьогодні наші хаби цифрової освіти – це бібліотечні простори, куди може завітати кожен громадянин та безкоштовно отримати доступ до платформи «Дія. Цифрова освіта», щоб пройти навчання з цифрової грамотності, отримати консультації й допомогу з боку працівників та юристів. Ми долаємо цифрові розриви між поколіннями чим спрощуємо життя людей.