Згуртованість та об’єднаність – ключ до перемоги, бо саме це перетворює нас у воїнів, які захищають свою землю від російської орди, працюючи кожен на своєму фронті.
Російсько-українська війна 2022 кожного українця зробила воїном, готового на своєму місці робити те, що він вміє та разом з армією наближати перемогу.
З перших днів війни бібліотеки Сокальщини активно разом з усією громадою долучилися до допомоги Збройним силам України. Проживаючи в умовах війни дні, тижні, місяці, які запам'ятаються на все життя. 2022 рік залишиться в пам’яті кожного українця; рік, який зламав долі безліч людей; рік у який Україна на 31 –му році своєї незалежності, змушена своєю кров’ю сантиметр за сантиметром відвойовувати свою землю збройним шляхом; рік, який об’єднав не лише українців, але і весь цивілізований світ; рік у який о 3:40, 24 лютого ввірвалося у наше життя, і розділило наш світ на до і після…
Війна змінила ритм життя всієї України. Змінила і нас - сокальських бібліотекарів. Наші бібліотеки перетворились на гуманітарні та волонтерські штаби. Ми опанували нові професії - пакувальників, в'язальниць, пекарів, кравців, кухарів, волонтерів, психологів. Навчилися плести маскувальні сітки для ЗСУ. З любов'ю зв’язані теплі шкарпетки гріли наших воїнів, а ласуючи смачними пиріжками і варениками наші захисники, відчували нашу любов і підтримку.
У перші дні повномасштабної війни Сокальська центральна публічна бібліотека долучилася до громадянської ініціативи у гуманітарному штабі, який був розгорнутий в приміщенні Народного дому м. Сокаль. Ми плели сітки…
Спільно з Сокальською міською радою ми відкрили гуманітарний штаб з одягом, через який було надано допомогу більше 3000 тис. вимушено перемішеним особам нашої міської Сокальської ТГ. Працівники бібліотеки і сьогодні продовжують волонтерську діяльність у гуманітарному штабі, надаючи допомогу внутрішньо переміщеним особам.
Бібліотеки - філії КУ «Публічна бібліотека Сокальської міської ради Львівської області» зорганізували діяльність по прихистку вимушених переселенців.Сокальщина прикордонна територія, тому на плечі громади випала відповідальна місія допомогти перетнути кордон людям, які втікали від війни. Працівники культури, спільно з громадою сіл Угринів, Ниновичі, Нісмичі, Хоробрів готовили гарячі обіди для дітей і жінок, які стояли в мороз на кордоні по кілька діб.
Ми робимо те, що робили раніше, але ще з більшою любов'ю. У нас з'явилися нові відвідувачі, які прийшли по книги щоб заспокоїти душу, а залишились разом з нами плести маскувальні сітки для військових, робити окопні свічки, допомагати на гуманітарних складах, долучитися до соціокультурної діяльності бібліотек.
Проєктна діяльність, як інструмент боротьби за Перемогу.
Сокальська публічна бібліотека для дітей стала волонтерським осередком, місцем зустрічі різних людей, де їх синергія креативу, інтелекту та любові до життя генерується в єдину добру справу.
Для матусь була організована релакс студія «Хранительки українського», де усі разом займалися артерапією, вишивали, читали поезії, співали, дивилися патріотичні фільми, ну і звісно ділилися наболілим та обговорювали новини.
Будь які зусилля винагороджуються, почавши роботу з ВПО паралельно Сокальська публічна бібліотека для дітей взяла участь у грантовому проєкті «ВільноХаб» від IREX in Ukraine, за підтримки команди «Мріємо та діємо» і здобула перемогу. Проєкт стартував на базі 24 бібліотек у Вінницькій, Волинській, Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській, Рівненській, Тернопільській, Хмельницькій та Чернівецькій областях.
Він спрямований на посилення спроможності бібліотек у роботі з внутрішньо переміщеною молоддю та дітьми й створенні безпечного середовища для її подальшого навчання та розвитку. Зокрема, це стосується послуг на інформаційні, освітні та психосоціальні теми. Навчання медіаграмотності та кібербезпеки, емоційного розвантаження, знайомства між собою. ВільноХаб – це безпечні простори, де молодь отримує підтримку аби впоратись з новими викликами, адаптуватись, налагодити комунікацію в громаді та продовжити неформальну освіту.
Kонсультування з працевлаштування, інтеграційні заходи для місцевих жителів і ВПО, тренінги на різні теми (діалог і порозуміння, медіаграмотність, кібербезпека, соціальна згуртованість, мінна безпека, протидія торгівлі людьми), арт-терапія, розвиткові ігри.
В рамках проєкту бібліотека отримала посібники із готовими сценаріями для проведення заходів з арт-терапії, медіаграмотності, кібербезпеки, психосоціальної допомоги, брошури з протимінної безпеки, протидії торгівлі людьми, допоміжні матеріали для створення куточка з працевлаштування, набори канцтоварів та розхідних матеріалів для творчості; предмети для облаштування простору: дитячі подушки, ковдри, іграшки, набори фасилітаторів, що дозволяє мобільно переносити активності в укриття, набори для кава-пауз.
Окрім того, бібліотекарі отримали методичну підтримку у вигляді друкованих та електронних матеріалів, а також навчання та тренінги для координаторів із психологами від Дитя́чого фонду ООН ЮНІСЕФ і дізналися, як правильно працювати в умовах війни, аби не нашкодити.
Таким чином Сокальська публічна бібліотека для дітей стала безпечною зоною, для спілкування, відпочинку, навчання ВПО.
Щоб знизити напруження і психологічно розвантажити дітей, бібліотекарі організовували дозвілля так, щоб воно було максимально корисним – проводили інтерактивні ігри, творчі майстерки, пізнавальні екскурсії містом, мистецькі дні в музеї «Людина. Земля. Всесвіт», майстер - класи, арт терапії та казкотерапії, театральні імпровізації. Все це задля безпечного дитинства та бажання допомогти пережити жахіття війни.
За рекомендацією ЮНІСЕФ арт -т ерапія є одним з найбільш м'яких і безпечних видів психологічної допомоги, який дозволяє проникнути у внутрішній світ дитини і допомогти їй відновити свій емоційний стан. Розвиток, зцілення, допомогу дітям надається через:
Казкотерапію – твір, розповідь, програвання казок;
ізотерапію – малювання олівцями і фарбами по сухому і по мокрому;
тістопластику – ліплення пластиліном, солоним тістом;
тканинну терапію – робота з тканинами;
роботу з неструктурованим матеріалом (намистинами, гудзиками, термомозаїкою);
роботу з фольгою та папером.
Саме тому арт - терапія стала основою психологічної допомоги для дітей і матусь з когорти ВПО. В ході роботи ми побачили чудовий результат. В процесі малювання, ліплення, створення аплікації, пісочної анімації, взаємодії з природними матеріалами, діти занурювалися у творчий стан, у них підвищувалося відчуття комфорту. Через малюнок, гру, казку у процесі арт - терапії бібліотекарі допомагали дітям вивільнити свої страхи та позбуватися їх, прожити свої емоції та переживання, перебудувати конфліктну та травматичну ситуацію, знайти нову форму її осмислення, розслабитися і зняти напругу.
Після занять арт-терапією психологічний стан дітей покращувався, знижувалася тривожність.
За час дії проєкту проведено:
День знайомства «В колі друзів»
Майстер - клас «Браслет патріот
Казкотерапія «Кольорові казки»
Арт - проба «З Україною в серці» (бісероплетіння)
Майстер - клас «Лялька мотанка»
Майстер - клас «Казка з солоного тіста»
Психологічний тренінг «Допоможи собі сам»
Арт - терапія «Малюємо радість»
Музична майстерня радості «Співаємо рідною»
Тістопластика «Творити легко»
Пазл -терапія «Позбуваємося стресу»
Творча майстерка «Вишивана мозаїка»
Творча майстерка «Квітуча Україна»
Творча майстерка «Веселі жабенята»
Креатив-лабораторія «Пазли і мистецтво мріяти»
Майстер - клас «Патріотична закладка»
Креативна майстерня «Веселе ліплення»
Арт - година «Мальовнича Україна»
Аматорський театр «Що буває, коли казка оживає»
Творча майстерка «Ліга непарних шкарпеток»
Креатив лабораторія «Паперова фантазія»
Творча майстерня «Пластилінова казка»
Майстер - клас «Вільний птах України»
Майстер - клас «Крісла для смартфонів»
Нашими відвідувачами були люди з різних регіонів, тому значна увага приділялася знайомству з традиціями та культурною спадщиною українського народу, відомими діячами, борцями за волю України та історією становлення нашої держави. Український народ, століттями бездержавний, зберігся сам і довів власне право на незалежність завдяки своїй культури, своїм традиціям, і людям, які не шкодуючи власного життя боролися за Незалежність. Наша пам'ять є тим міцним корінням, яке живить нас, як націю, тому ми повинні пам’ятати, поширювати і передавати далі те, що визначає нас, як українців:
Етно-розвідка «Чим бавилися маленькі Українці в давнину»
Пізнавальний мікс «Видатні українці-люди, які творили історію»
Фольк-експедиція «Звідки родом твоя вишиванка»
Історична розвідка «Славетні воїни – козаки»
Правовий діалог «Проста Конституція»
Історична стежка «Незалежність в тобі»
Віртуальна мандрівка «Скарби України»
Патріотичні читання «Вільна, могутня, єдина – моя рідна України»
Патріотичний квест «Народжені Вільними»
Пізнавальна гра «Мандрівка Україною»
У проєкті взяли участь понад 200 вимушено переміщених осіб, котрі, рятуючись від війни, знайшли прихисток у м. Сокаль.
Проєкт «Місто на долоні»
Любов до України починається із любові до своєї маленької Батьківщини, до свого міста. Всю свою любов і замилування містом, архітектурою, історією, митцями вклали у проєкт «Місто на долоні» бібліотекарі Сокальської центральної публічної бібліотеки.
Проєкт стартував до дня народження міста. Сокаль... Маленьке, затишне місто, стародавнє, але молоде серцем, з величною історією, традиціями та культурою. Сокальчанам і гостям міста, в рамках проєкту, був запропонований історичний екскурс "Корінням стародавній - серцем молодий", та було оформлено бібліовітрину, де кожен бажаючий зміг переглянути світлини сучасного та стародавнього Сокаля.
Місто Сокаль багате архітектурними пам’ятками. У місті є стародавня єврейська синагога, правда вона знаходиться у напів зруйнованому стані, проте на старовинний стінах ще можна побачити залишки ліпки яка спонукає до пошуку старовинних фото, які зберегли велич і красу цієї будівлі. У центрі міста красується римо – католицький костел, старовинні церкви, залишки монастирів. Всі сакральні пам’ятки представлені були в онлайн бібліоскрині «Духовні святині Сокаля».
На вулицях старовинного міста є будівлі, що вважаються перлинами австрійської архітектури епохи Габсбургів. Це і шпиталь, який функціонує і до нині, гімназія та будівля вчительської чоловічої семінарії, які так і залишилися навчальними закладами, аптека, в якій можна побачити старовинні меблі та посуд. Користувачам була представлена відео мандрівка «Спадщина Габбсбургів на Сокальських вулицях»
Сокальська земля із давна славиться своїми талантами. Арт - дайджест «Мистецьке сузір’я» показує, як митці Сокальщини за допомогою слова, пісні, пензля, вишивки доносять до людей сокровенне, автентичне, неповторне.
Український народ черпає свої сили з багатьох джерел, одним з яких є поезія. В кожному куточку України були, є і будуть вільні люди, які зі зброєю та словом боронять Україну. Українці нескорений народ, сила нашої поезії — в здатності пам’ятати і нагадувати, а українське слово – наша потужна зброя.
У партнерстві з Сокальською публічною бібліотекою для дітей бібліотекарі Сокальської центральної публічної бібліотеки реалізували патріотично-поетичний проєкт «Вільна Нація». Проєкт спрямований на знайомство з визначними синами і дочками України, які через поезію, геніальну, поетичну біографію нашого народу допомагають нам жити разом і вистояти. Ми розпочали його в день Української Державності, а завершили у День Незалежності України поетичною картою, дизайн якої створила подруга бібліотеки з Ворзеля Людмила Гущик. В рамках проєкту щодня на сторінках бібліотеки в соцмережах публікувалися поезії визначних діячів-поетів, начитані та візуально оформлені бібліотекарями. Так нам вдалося оживити 25 віршів.
Проєкт «Бібліокіно» Сокальської центральної публічної бібліотеки мав на меті пропагування українського кіно та літератури, яку було екранізовано. Всі фільми, що пропонувалися для перегляду, були патріотичного спрямування. Деякі з них засновані на реальних подіях. Щопятиці впродовж літа користувачі Сокальської центральної публічної бібліотеки мали змогу переглянути 16 фільмів.
Проєкт «Тінейджери. Без проблем!» Сокальської центральної публічної бібліотеки згуртував тих, що в такі складні часи потребують найбільшого захисту і опіки – підлітків. Учасники цього проєкту здружилися між собою, весело і з користю проводити свій час. Молодіжними трендами залишається онлайносвіта, особливо актуальна вона стала в умовах війни.
Сьогодні є безліч курсів, навчальних каналів та вебінарів, і кожен знаходить для себе, щось опановуючи корисні навички. Переваг в онлайн - освіти багато. Перш за все, отримання знань стало доступнішим. Розмаїття форматів і контенту дозволяє адаптувати процес навчання до свого життєвого ритму, уподобань та здібностей. Це досить зручно робити у бібліотечних цифрових хабах. Найбільш популярними для молоді стали освітні серіали:
• «Програмування для новачків»
• «Як стати YouTube-блогером»
• «Цифрова журналістика».
Бюті – блогерами вдалося стати 4 молодим дівчатам. Блегерами в інстаграм стали 3 молодих людей. Були проби фото - блогерства.
Магія купальської ночі зачаровує... Оповідки про цвіт папороті, пускання вінків на воду та стрибки через багаття, одні з найпопулярніших традицій Купала серед молоді і сьогодні. У бібліотеці пахло травами і квітами, з яких кожна дівчина могла сплести собі вінок. А коли вінки було сплетено, дівчата пустили їх по воді, ворожили. Приємним було те, що наш захід відвідали внутрішньо переміщенні особи, змогли цікаво провести свій час, відволіктися від буденності.
В рамках цього проєкту, напередодні Дня Державного прапора України, учасники проєкту створювали патріотичні прикраси. Адже патріотизм завжди у моді. А сьогодні особливо актуальні патріотичні тренди. Колір неба і золотого колосся вирізняє нас серед усіх людей планети. Україна - жовто-блакитна! Україна понад усе!
Проєкт «Літо в банці» Сокальської центральної публічної бібліотеки мав на меті згуртувати у бібліотеці різновікових господинь, які б ділилися рецептами, як смачно заховати шматочок літа у банку. Завдяки проєкту вдалося зібрати 12 господинь, які ділилися своїми секретами домашніх заготівель. Сокальські господині збиралися в бібліотеці, щоб розказати про свої найвдаліші рецепти консервування, які найкраще смакуватимуть взимку і можуть слугувати смаколиками для нашого ЗСУ.
Війна спричинила мистецький сплеск. Виставки картин та фотографій, аматорські відеороботи та професійне кіно, театральні вистави, нові книги, які фіксують теперішні перипетії в Україні у хроніках, роздумах і, звісно, у художній прозі та поезії. Сучасна поезія, як фільтр відчуття війни, народжена у війну, найбільш актуальна. А коли її спробувати оживити, вона стає разюче відкритою для кожного. Кілька років бібліотекарі Сокальської центральної публічної бібліотеки проєктом «Коли оживають вірші» показують поезію, як серце української літератури. Цьогоріч народився подібний Проєкт «Вірші війни» Сокальської центральної публічної бібліотеки.
Бібліотекарі вибрали окремі поезії, озвучили, створили відеоряд про те, що зараз відбувається в Україні, про війну, людей і про її героїв.Проєкт «Українська книга без кордонів»
У польському місті Гданськ на базі благодійної організації Fundacja RC діяла локація, де активно допомагали українцям, які вимушено покинули дім через війну. Там надавали підтримку в медичній, освітній, правовій, культурній та інших сферах. У травні львівська кінорежисерка Дарина Балабай, яка працювала координаторкою українських проєктів у цій організації, ініціювала там створення бібліотеки української літератури. Так розпочався збір книг у Сокальській громаді.
Перші пакунки пішли до Гданська. Згодом більше 500 книг відправлялись до Варшави, Кракова та Вроцлава.
Проєкт «Оберіг Воїна»
На війні своє життя. Але відчуття підтримки, потрібності та розуміння, що ти не один і на тебе чекає вся Україна потрібні кожному захиснику. Тому до кожного смачного пакунка воїну додавались роботи маленьких українців. В бібліотеках виготовлялись браслети незламності, ангели охоронці, броньовані серця.
Нас об’єднує любов до Бога, до людей, до Батьківщини, прагнення миру. Ми віримо, що любов переможе, адже вона сильніша за війну!Проєкт «Напиши захиснику листа»
Ми щохвилинно вдячні нашим військовим, які захищають нас, адже це також чиїсь діти, чоловіки, жінки, батьки, брати, сестри тож, бажаємо їм найскорішого повернення додому живими та здоровими!
І доки не настане мир в нашій країні, ми будемо за них молитися та підтримувати своєю творчістю.
Зовсім юні відвідувачі бібліотеки демонструють патріотичні настрої. Вони діляться малюнками, які завжди мають жовто-блакитну символіку.
Промоція читання в умовах війни
Війна поруч. За вікном, у новинах, у книгах. Про неї потрібно говорити всім і не лише в Україні. Так роблять сучасні письменники України.
Не зважаючи на те, що в країні війна, у стінах Сокальської центральної публічної бібліотеки відбувались зустрічі з письменниками.
Під тихий шум дощу, в теплій домашній атмосфері нашої бібліотеки відбулася жива зустріч з письменницями Тамарою Горіха Зерня (Київ) і Катериною Єгорушкіною (Вишгород). Зустріч відбулася в рамках проєкту Українського ПЕН «Мереживо. Літературні читання в містечках України».
Проєкт реалізовувався за підтримки The New Democracy Fund у рамках співпраці з Danish Cultural Institute.
Ми говорили про війну, про те, як пояснити дітям, що таке війна, голодомор і як вижити в цих непростих умовах. Говорили про свідчення очевидців війни, які стали сюжетними лініями книг пані Тамари та пані Катерини. Говорили про війну очима жінок і про волонтерок, про внесок письменників, який допомагає вірити у нашу перемогу.
Людмила Охріменко, письменниця із Харкова, презентувала у стінах Сокальської центральної публічної бібліотеки свій новий роман на військову тематику "Оскар". Ця зустріч відбулася в різних емоційних відтінках. Нотки гумору звучали, коли пані Людмила розповідала про свої жіночі романи, а нотки суму, коли розповідала про війну та свого "Оскара". Ми переконані, коли у нас є такі герої, як Оскар, то Україна обов'язково переможе!
Роман "Оскар" на Міжнародному літературному конкурсі «Коронація слова — 2021», визнаний найкращою книгою на воєнну тематику.
Робота на гуманітарних штабах дала можливість бібліотекарям КУ «Публічна бібліотека Сокальської міської ради Львівської області» знайомитися з людьми зі всієї України. Багато з них стали читачами наших бібліотек, а особливо небайдужі, творчі особистості презентували свої доробки в стінах Сокальської центральної публічної бібліотеки.
Випадкове знайомство із краєзнавцем Володимиром Коцаренком, який втікаючи від війни, залишив свій рідний Краматорськ і знайшов прихисток у нашому маленькому місті переросло у творчу співпрацю. Вододимир Коцаренко презентував нашій бібліотеці свою книгу «Краматорськ. Витоки», а бібліотекарі провели презентацію даної книги нашим користувачам, провели паралелі між нашими містами, побачили перлини Краматорська і Сокаля, порівняли історію міст, а головне, що нас об’єднала любов до краю, любов до України, вкотре переконалися, що Схід і Захід разом!
Сокальська ЦПБ мала честь приймати у своїх стінах ще одного краєзнавця, який теж полишив свій рідний Київ в зв’язку із вторгненням окупантів. Володимир Куземко, краєзнавець, дослідник свого роду, дослідив свій родовід до 9 коліна, вивчив історію свого краю і виклав це у своїй мультимедійній книзі «Пищики в огляді історичнім». Цю книгу ми маємо у фонді нашої бібліотеки. З Володимиром Куземком, ми дізналися, як можна відтворити своє родинне дерево, які кроки для цього потрібно зробити. Зустріч була надзвичайно цікавою та пізнавальною, більшість присутніх захотіли негайно досліджувати своє родинне дерево!
Література теж воює. «Стелимо покровом українське слово!», під такою назвою відбулася презентація альманаху «Соколиний Край» сокальського літературного обʼєднання «Колос». Вже не вперше наші поети звертаються до теми московсько - української війни, адже вона триває з весни 2014 року. Однак, саме вихід цьогорічного альманаху, яке є і ювілейним для літературного обʼєднання (65 років від часу заснування), є націлене на проговорення і осмислення воєнних подій, а також бажання утвердити українського читача в його вірі в Українську Перемогу. Всі художні тексти в альманасі знайшли свого читача. Тут немає холодного, байдужого слова. Відкритість, щирість, щедрість душі, глибокі переживання за долю України.
Кожен бажаючий міг придбати альманах, а всі виручені кошти поети вирішили віддати для потреб ЗСУ.
Практично всі бібліотеки Сокальщини беруть активну участь у всіх благодійних заходах для збору коштів для ЗСУ.День Незалежності України ми святкували під безкінечні звуки сирени та
оформлена бібліовітрина «Незалежні! Незламні! Непереможні!» підтримувала
дух містян, а біля фотозони ми робили пам’ятні світлини.
Ми чітко визначились з головними професійними та життєвим пріоритетами наших бібліотек – захист інформаційного простору: боротьба з фейками, дезінформацією та кіберзагрозами і звичайно, інформаційна підтримка. Тож, своє завдання ми вбачали і вбачаємо в донесенні та розповсюдженні важливої, правдивої, перевіреної інформації не лише мешканцям нашої громади , але й ВПО.
На методичних онлайн навчаннях ми говорили про інформаційну безпеку, медіаграмотність бібліотекарів та громади. Вчили компетентно споживати будь-які повідомлення в мас-медіа і грамотно створювати свій власний продукт, оскільки в умовах війни рф проти нашої держави ми досить часто зустрічаємося з дезінформацією, інформаційними атаками, зломом акантів.
Під час війни зросла роль бібліотек, адже інформаційний фронт по важливості стоїть поряд з військовим. Ми не залишилась осторонь. В умовах повномасштабної російської агресії бібліотеки не лише не припинили свою діяльність, а й згуртувалися для надання волонтерської, соціальної, психологічної та інформаційної підтримки тим, хто цього потребує.
Організаційно – методичним та інформаційно – бібліографічним відділом була підготовлена презентація корисних е-ресурсів, які стануть в нагоді багатьом у військовий час.
У зв’язку з військовою агресією проти нашої країни, багато людей втратили роботу і, щоб хоч якось допомогти безробітним у їх пошуку, Сокальська публічна бібліотека підготувала віртуальну презентацію, де покроково розписано, що потрібно робити і куди звертатися, як правильно скласти резюме і на яких сайтах здійснювати пошук.
З начну увагу приділили питанню актуалізації бібліотечних фондів, оскільки в теперішній час це особливо важливо.
На початку війни стало зрозуміло, що книги російських авторів потрібно прибирати з полиць, адже не можна продовжувати читати літературу агресора. Книги, звісно прибрали, але виявилось, що це доволі сильний удар по книжковому фонду. Бібліотека попрощалася із 2000 примірниками книг.
Шукаючи альтернативу російським книгам, читачі бібліотек все частіше почали звертати увагу на полицю із сучасною українською книгою. Виявилось, що нам не лише є чим замінити книги агресора, а є можливість запропонувати щось краще.
Стали більше читати і української класики, адже наш народ нарешті повністю зрозумів своїх класиків та їх твори, часто сповнені історіями війни та національної боротьби. Значну кількість книг беруть для повторного читання, задля переосмислення.
Ми популяризуємо лише українськомовну літературу, особливо це стосується літератури історичного чи патріотичного спрямування, відводячи особливе місце національно-патріотичному вихованню, підростаючого покоління.
Сьогодні українці об’єднані як ніколи, кожен громадянин на своєму фронті самовіддано воює за свою країну як волонтер, журналіст, хакер, кухар, водій, митець тощо. І ми, бібліотекарі, не можемо залишатися не задіяними у цій боротьбі, ми стали надійним тилом для наших захисників, для нашого українського слова та рідної української мови.
В умовах війни, важливим є піднесення на належний рівень правосвідомості і правової культури населення. І мета бібліотек, як можливо, єдиних осередків правової освіти населення – ознайомити, навчити громадян орієнтуватися в безлічі законів та правовому середовищі нашої країни.
Багаторічна тісна співпраця наших бібліотек з Сокальським бюро правової допомоги відіграє важливу роль не лише для мешканців нашого міста, але й для ВПО, вони отримують безкоштовну відповідь на різноманітні питання, які їх найбільше хвилюють, наприклад:
• який алгоритм дій для здійснення реєстрації місця проживання новонародженої дитини;
• перерахунок пенсії під час дії воєнного стану;
• який порядок виплати «відпускних» в умовах дії воєнного стану;
• зміни в оформленні субсидії на опалювальний період 2022-2023 р.р. в умовах дії воєнного стану…
Крім цього мешканці громади знайшли відповідь на багато інших питань:
• приватизацію земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства та для будівництва і обслуговування житлового будинку та господарських споруд в період дії воєнного стану;
• присвоєння кадастрового номера;
• зміну цільового призначення земельної ділянки;
• продаж земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
• виправлення помилки у правовстановлюючих документах;
• зняття з місця реєстрації члена сім’ї, який не проживає більше року
і багато інших питань, які є важливими для громади.
Похід в бібліотеку по книги часто супроводжується розмовою із бібліотекаром. Під час війни більше людей приходить не лише по нову історію, а і по підтримку. Особливо це стосується тих, хто був змушений переїхати та втратив свою домівку або й когось із близьких. Вони особливо потребують нашої підтримки.
Життя триває. Кожен з нас якимось чином долучається до наближення перемоги у цій жахливій війні.