З легіону крилатих: Петро Саноцький

Визначною особистістю серед борців за волю України у 20-30-х роках на Сокальщині був Петро Саноцький – постать яскрава і неординарна. Народився в селі Тартаків 5 лютого 1904 року. Навчався в місцевій школі, тоді в Сокальській гімназії, згодом закінчив теологічний факультет Львівського університету, магістр теології, здобув вчену ступінь доктора права.

Був активістом і великим патріотом в м. Сокалі. У Сокальській гімназії організував товариство «Пласт» і «Сокіл», по селах повіту читав лекції. Численні тодішні «акції» Петра Саноцького: — побудова української захоронки для дітей, враз із приміщенням для Сестер Служебниць у Тартакові, помічними силами юнаків, що їх зорганізував, навчав і виховував Петро Саноцький (він і надалі залишився «опікуном цієї захоронки»): — вицементування таким самим «шарварковим» способом, з ініціятиви і під наглядом Петра, могили українському Незнаному Воїнові в Тартакові; в цій почесній праці брали участь між іншим тодішні учні і студенти — Петро Гудим, Іван Бойко, і інші; — зорганізування «чоти наколесників» з молоді Сокальщини, що організованим порядком вибиралася щороку літом на славнозвісні народні здвиги на Білій горі на Підлиссі (Золочівщина) у стіп могили-пам'ятника в честь пробудителя Галицької України о. Маркіяна Шашкевича.

Петро, молодий і завзятий, був організатором і душею української молоді, пориваючи всіх за собою своїм запалом, ідейністю, революційним патріотизмом. Член молодіжної організації «Пласт», він став провідником і організатором сокальського куреня «Крилаті». Коли поляки заборонили молодіжні українські організації,  Саноцький без вагань включився в революційну діяльність УВО, пізніше ОУН, був серед провідних довоєнних їх членів і з тих позицій впливав на молодь. Зі старшими юнаками проводив військовий вишкіл, спрямований до визвольних змагань, давав друзям читати підпільні видання УВО та ОУН. Був кандидатом на пост референта пропаганди Крайової команди.

Важливе місце в його активній діяльності посідав спорт. Значущим був його вплив на спортивне життя Сокальщини. Коли поляки заборонили організувати "Сокіл", "Луг" і "Пласт", Петро виступив з ініціятивою творити по всіх селах спортивні гуртки відбиванки (волейбол) і цей вид спорту став справді масовим, а під його покришкою продовжувалася організаційна і вишкільна праця з сільською молоддю. А взимку організував "лещатарів", себто лижв'ярів. Вже після війни відродження волейболу почалося саме в Тартакові, в пам’ять про Петра Саноцького.

В роки Другої світової війни, коли вже німці відступали, а на західні українські землі знову прийшла радянська окупація, почалися арешти українських політичних і громадських лідерів, які змушені були втікати з України. Петро Саноцький подався на захід та був схоплений та закатований польськими шовіністами у другій половині липня 1944 року. Через 50 років знайдені його останки і перезахоронені у рідному Тартакові. Місцевій школі присвоєно ім’я патріота, організатора і вихователя молоді Петра Саноцького. Біля школи постав величний пам’ятник йому. Там проводяться вшанування його пам’яті.

Про Петра Саноцького написано чимало, та найповніше розкрито його життя і діяльність, краєзнавцем і поетом з Тартакова Володимиром Полянчуком в поемі «Орел сизокрилий»

Отакий він у вашій уяві,

Весь в ідеї, нескорений весь.

В ореолі звитяги і слави

Він підтримував нації честь.

 

Рекомендована література

Гук С. Орел Сизокрилий: [Петро Саноцький]  /Самуїл Гук //Надбужанщина: істор.- мемуарний зб. Т.1. – Нью-Йорк – Париж – Сидней – Торонто: Об’єднання Надбужанців, 1986.- С.839-842.

Мулька І.Петро Саноцький постав у пам’ятнику: в с. Тартаків //Голос з-над Бугу.- 2004.- 16 лист.

Мулька І. Щоб не згасла пам’ять про Петра Саноцького: визначна постать в історії Сокальщини) //Голос з-над Бугу.- 2000.- 2 черв.

Петро Саноцький (1904-1944) // Місто над Бугом: у світлі історії та спогадів /упоряд. Ярослав Підкіпняк.- Сокаль: Сокал. районна друкарня, 2021.- С.228.

Полянчук В. «Орел сизокрилий»: поема- посвята Петру Саноцькому //Голос з-над Бугу.- 2024.- 1 лют.

Порташ С. Вшанували славного сина Тартакова: (Петра Саноцького) //Голос з-над Бугу.- 2014.- 27 лют.

Саноцький Петро //Сокальщина. Книга пам’яті України. 1914-1990 / упоряд. Богдан Нечай.- Львів: Край, 2010.- С.433.

Сокальському волейболу – 80 /упоряд. Роман Новацький .- Сокаль: Вісник, 2005.- 48 с.