Володимир Полянчук – краєзнавець, поет-пісняр 

Біобібліографічне  есе

Володимир Полянчук – талановита і багатогранна особистість, знаний і шанований в нашому краї.

Один із найактивніших учасників національно-культурного відродження в рідному краї. У липні 1989 року ініціював спорудження пам’ятника Кобзарю у Сокалі. В 1990-1992 рр. – голова районного То­вариства ук­раїнської мови ім. Тараса Шев­ченка. Обирався депутатом районної ради за списком НРУ.

З 1999 по 2016-й – голова Сокальського районного літературно-мистецького об’єднан­ня «Колос», головний редактор альманаху «Соколиний край», член Української асоціації пись­менників.

Друкувався в часописі «Голос з-над Бугу», в колективній збірці «Сокальщина літературна», альма­нахах «Провесень», «Соколиний край». Автор поетичних збірок «Саджу свій сад» (1995), «Танець каріатид» (1999), «Мріється Україна» та «І журавлі, і небо» (2018).

Він залюблений в красу природи, в шепіт гаю і стиглого колосся, в тихий плин річок і голубінь неба – все це  з ніжним трепетом виливається в поетичні рядки. Він садить плодючий сад та плекає «калину з маминого двору»

В осінню і весняну пору,

Коли курличуть журавлі,

Калину з маминого двору

Я розсаджу по всій землі.

                                                    «Калина з маминого двору»

      Його вірші наснажені синівською любов’ю до України, до рідного краю, до мови солов’їної, до українських звичаїв, особливо до людей праці, героїв і митців, тих, хто служить на благо українській нації. Як історик за фахом, досліджує минуле і сьогодення Прибужжя, біографії знаних людей та історію сіл з якими звела доля. Чимало віршів, пісень присвятив  Сокалю. Незліченна кількість його творів краєзнавчої тематики: це історичні нариси, вірші, посвяти, зокрема: Петру Саноцькому і Степану Хмарі, Миколі Мартинюку і Нестору Ріпецькому та ще багатьом відомим історичним постатям, та призабутим діячам.

Пил з історії струшувати мушу,

Щоб сторінку давню зрозуміть.

Україно! Розтривожуй душу,

Серцю не давай закам’яніть!

                                             «Україні»

 До кожного випуску альманаху «Соколиний край», в рубриці краєзнавство,

В. Полянчук складав річні краєзнавчі календарі та подавав просвітницькі дописи. Вагома скарбниця його патріотичної поезії та пісень про Україну, її звитяжців і захисників:

Збираються наші герої,

Вкраїни відважні сини

До свого священного бою –

Орду сатанинську спинить.

Вони всі козацького роду

І їм у ярмі не ходить.

Сини вони й дочки народу,

Якого не вдасться зломить.

                          «На спротив»

Занурившись в поезію Володимира Полянчука, захопленню немає меж, як і нема теми, якої б не торкнулось його серце, його ліричне перо. В одкровенні випульсовують вічні істини, мотиви сенсу життя і всеоб’ємне почуття любові, добра і гідності, а в тім, реалії буття. Щемить душа його від лиха і знегод, б’є в набат, заходячись від праведного гніву, бо найбільший, для автора біль – це непроминущий біль за Україну...Переймаючись переживаннями поета, стаємо свідками і спільниками у його боротьбі з ворогами рідної землі, зі зрадниками ідеалів людяності, честі, зрештою, у протистоянні з брехнею, підлістю, захланністю…

Все штучне, наносне, підшите ще й брехнею,

Партійний форналь суне на Майдан.

Ніхто з них не стоїть за правду, за ідею,

Стоять за ними лиш грошва і клан.

                                                          «Творцям лжемайдану»

 

   Вірші громадянської тематики звучать і сприймаються як патріотична лірика. Наснажений любов’ю до рідного краю йому таки «мріється Україна».  Читаючи твори Володимира Полянчука переймаєшся гордістю і повагою до минулого, порив до світлого майбутнього, відчуваєш смак краси, добра і любові.  

Найкраще про світогляд автора говорять його твори, які друкувались в колек­тивних збірках «Со­кальщина літературна», «Сокальська Шевченкіана», альма­нахах «Прове­сень», «Соколиний край», та й в інших крайових і обласних. Він постійний дописувач часопису  «Голос з-над Бугу», автор поетичних збірок «Саджу свій сад» (1995), «Танець каріатид» (1999), «Мріється Україна», «І журавлі, і небо» (2018).

Його творчий доробок дійсно Колосальний, багатоманітний, вражаючий. Від серця щире Слово творив і щедро людям дарував, в піснях край рідний оспівав.

Сокальщино, прибузький рідний краю,

Ти – батьківщина, долею дана.

З дитячих літ до тебе промовляє

Мойого серця ніжності струна.

Тут Буг пливе і Спасівка, і Рата,

Споконвіків тут береги бужан.

Земля моя героями багата,

Земля моя – то хлібний щедрий лан.

Тобі я пісню щиро заспіваю

Про хліб і сіль на твому рушнику.

Злітай у вись, мій соколиний краю,

Стелись барвінком на своїм віку.

                                            «Мій соколиний край» пісня

 

Краєзнавчі публікації

Календар краєзнавця – 2005: (пам’ятні дати Сокальщини) /підгот. Володимир Полянчук //Соколиний край: альманах. № 5. – Сокаль, 2005. – С.218-222.

Пам’ятні дати: пам’ятні дати Сокальщини – 2019; 2020 / підгот. В. Полянчук //Соколиний край: альманах. № 19-20. -  Сокаль, 2019-2020. -  С. 275-286.

Пам’ятні дати: пам’ятні дати Сокальщини – 2022 /підгот. В. Полянчук //Соколиний край: альманах. № 21-22. – Сокаль, 2021-2022.- С. 230-234.

Полянчук В. На зламі двох тисячоліть: літ.-мистецька палітра Соколиного краю //Соколиний край: альманах. №1. – Сокаль: Вісник, 2001.- С.3-7.

Полянчук В. На річці Драганці село: істор.-краєзнавчий нарис про с. Боб’ятин //Голос з-над Бугу.- 1995.- 30 серп.

Полянчук В. Накувала зозуленька півтисячу з гаком: селу Боб’ятин //Голос з-над Бугу.- 1998.- 8 верес.

Полянчук В. Таки не забуті: (знахідка – меморіальна таблиця полеглим Січовим Стрільцям с. Боб’ятин) //Голос з-над Бугу.- 2016.- 22 верес.

Полянчук І. Церква у вінку століть: церква Пресвятої Трійці в с. Боб’ятин  //Соколиний край: альманах. № 2-3. – Сокаль: Вісник, 2002-2003.- С.234-240.

Полянчук В. Надбужанцю, Сокалю мій милий: вірш / Володимир Полянчук //Мріється Україна: поезії .- К.: Арт Економі, 2018.- С. 170-172.

Полянчук В. Стольному граду Белзу: вірш на прославу його 1000-ліття /В. Полянчук //Мріється Україна: поезії.- К.: Арт Економі, 2018.- С. 176-177.

Полянчук В. Дума про Тартаків: поезія /Володимир Полянчук //Мріється Україна: поезії.- К.: Атр Економі,2018.- С. 178-179.

 

Посвяти персоналіям

Полянчук В. Ти чимсь нагадуєш Костенко: вірш (на презентацію збірки поезій «Феєрія весни» Любові Бенедишин) /Володимир Полянчук //Мріється Україна: поезії. – К.: Арт Економі, 2018.- С. 151-152.

 Полянчук В. Опустіла мамина світлиця: вірш (в річницю смерті Ігоря Білозіра) //Соколиний край: альманах. № 5. – Сокаль, 2005.- С. 106-107.

Полянчук В. Історик з Ількович – учень М. Грушевського: Василь Герасимчук (до 140-річчя від д/н) //Голос з –над Бугу.- 2020.- 16 квіт.

 Палянчук В. З когорти борців: вірш (на 85-ліття Марії Грицай /Володимир Полянчук //І журавлі і небо: лірика.- К.: Арт Економі,2018.- С.34-35.

Полянчук В. Вірна ідеалам «Просвіти» Олександра Каспрук //Соколиний край: альманах. №21-22. - Сокаль, 2021-2022.- С. 12-16.

Полянчук В. Священник Боб’ятина: о. О. Криницький //Голос з-над Бугу.- 1998.- 11 серп.

Полянчук В. Бунтар із Сокальської школи-інтернату: Данило Кулиняк //Голос з-над Бугу.- 2016.- 7 квіт.

Полянчук В. Є ще порох в порохівницях: Роману Новосаду – 80 (композитор з с. Боб’ятин) //Голос з-над Бугу.-1997.- 15 бер.

Полянчук В. Головний редактор «Надбужанщини» Микола Мартинюк (Марцинюк): постаті //Соколиний край: альманах. № 21-22.-  Сокаль, 2021-2022.- С. 6-11.

Полянчук В. Віра і патріотизм поруч: в Боб’ятині вшанували пам’ять Миколи Мартинюка //Голос з-над Бугу.- 2017.- 23 лист.

Полянчук В. Ім’я патріота  - бібліотеці: (в с. Боб’ятин – б-ка ім. Миколи  Мартинюка //Голос з-над Бугу.- 1995.- лип.

Полянчук В. Книга нашого земляка про тих, хто боровся за Незалежність України: «Спогади з підпілля» Миколи Мартинюка //Голос з-над Бугу.- 2001.- 21 серп.

Полянчук В. Перші з когорти «Колосу»: Євген Куртяк, Іван Сокульський //Соколиний край: альманах. № 19-20.- Сокаль, 2019-2020. – С. 8-14.

Полянчук В. Століття Нестора Ріпецького: постаті //Соколиний край: альманах. №19-20.- Сокаль, 2019-2020,- С. 5-7.

Полянчук В. «Орел сизокрилий»: поема Петру Саноцькому (1904-1944), уродженцю с. Тартаків присвячується //Голос з-над Бугу.- 2024.- 1 лют.

Полянчук В. Він вибрав шлях, колючіший від терну: (про Степана Хмару, уродженця с. Боб’ятин) //Голос з-над Бугу.- 1997.- 11 жовт.

Полянчук В. Степан Хмара – RARA AViS: (до 85-річчя від д/н) //Голос з-над Бугу.- 2022.- 10 лист.

Полянчук В. Родом з Войславич: Павло Штокалко – письменник, священник УГКЦ //Голос з-над Бугу.- 2020.- 29 жовт.

 

 

 


   

Назавжди в пам’яті
 

    29 серпня в Україні – День пам’яті захисників, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет України та 10-ї річниці, цьогоріч, Іловайської трагедії, яку вчинили російські окупанти на Донеччині підступно розстрілявши 366 українських воїнів ЗСУ, 429 поранили, 128 взяли в полон та чимало наших захисників пропали безвісти.

      Герої не вмирають – вони завжди житимуть у нашій пам’яті, книгах та спогадах. Вони живі, допоки пам’ятаємо. 

    Пропонуємо тематичний огляд літератури, де представлені книги, про сучасних героїв України: різних за віком та за фахом;  про тих, хто пішов добровольцем; про тих, кого мобілізували; про тих, хто геройськи загинув у бою. Книги про живих людей, живих українців, які у важку для країни хвилину взяли до рук зброю, стали на захист своєї батьківщини і не повернулися додому…



    Роман Зіненко
 (нар. 1974 р.), колишній морський піхотинець, доброволець батальйону «Дніпро-1», був серед тих, хто в серпні 2014-го опинився в пеклі Іловайська. Він не тільки вижив, але й написав одну з перших книжок про війну на Сході України — «Іловайський щоденник», чесну і відверту розповідь очевидця, де нічого не вигадує, а намагається бути максимально точним у своїх спогадах.

   Книга про мужність, неймовірний героїзм і людяність українських солдатів і офіцерів, воїнів добровольчих батальйонів, всіх тих, хто опиняється в кінці серпня 2014 року в «Іловайському котлі», про маловідомі події в оточеному Іловайську та вихід бійців «кривавим коридором». Це не художній текст, але й не хроніка. Автор передає свої враження, думки, емоції, а численні фотографії дають можливість краще уявити описані події та пізнати героїчні особистості.



Роман Зіненко. Війна, якої не було. Хроніка Іловайської трагедії

    Наступною книгою автора став двотомник-розслідування боїв під Іловайськом, що увійшли в історію під назвою «Іловайський котел». Метою написання «Хроніки Іловайської трагедії» було прагнення автора зберегти і оприлюднити правдиву картину Іловайської операції в тому вигляді, в якому вона залишилися в пам’яті її учасників. До цього унікального видання увійшли свідоцтва понад півтори сотні бійців і офіцерів, від добровольців до вищого керівництва Сектора «Б», було згадано імена, прізвища та позивні близько семисот бійців добробатів і підрозділів. За словами  автора, переважна більшість зібраних ним фактів, до сьогодні не була відома широкому загалові. В книгах відображена найбільш повна і реальна картина бойових дій під Іловайськом.  Частина  перша книги висвітлює хронологію подій, що відбувалися 7-24 серпня, частина друга – 25-31 серпня 2014 року. Книги ілюстровані.  



Євген Положій. Іловайськ: розповіді про справжніх людей

                                

Автор - відомий журналіст і письменник розповів 16 окремих історій про війну очима простих людей, якими й були більшість солдат в 2014 році. Книга про полон та подорож додому після нього, про поранення та очікування, що тебе знайдуть, про ампутацію кінцівок, про переховування від сепаратистів у морзі, про штурм та про "зелений коридор" і потім нічну втечу спаленими ланами. Роман вийшов з друку в першу річницю Іловайської трагедії, тому відчуття такі животрепетні.



Ірина Вовк. На щиті: Спогади родин загиблих воїнів. Іловайськ
        

    Перша частина тритомника «На щиті» відтворює оповіді про загиблих українських воїнів , що захищали нашу землю на початку російсько-української війни, подані в художній формі автором книги. Цей унікальний твір є символом незламності волі й духу захисників України.

 Родини загиблих діляться спогадами про тих, хто опинився на війні у перші місяці. Якими вони були до бойових дій, як опинилися на сході, як спілкувалися з родинами, як потім дружини та матері шукали тіла у моргах. Мова йде не лише про загиблих в Іловайську, а й розповідається про загиблих на кургані Савур-могила, в Луганському аеропорту, в літаку чи гелікоптері, чиє життя обірвалося під "Градами" та на розтяжках. Це туга і біль живих за тими, хто пішов у засвіти.

    У 2020 році тритомник отримав нагороду BookForum. Видання назвали колективним пам’ятником героям війни.



Дар’я Бура, Олександр Красовицький.  Хроніка війни 2014-2020. Т.1. Від Майдану до Іловайська

«Хроніка війни» — це документальне дослідження, літопис-хроніка подій 2014—2020 років в Україні. Перший том «Від Майдану до Іловайська» тритомника «Хроніка війни. 2014—2020» охоплює період з кінця лютого 2014 року до перших днів вересня 2014 року. Метою написання книги було прагнення переосмислити новітню історію, нагадати хронологію подій, що призвели до анексії Криму російською федерацією і початку її гібридної збройної військової агресії на Донбасі.

    Запропоновані книги є в бібліотеках Сокальської міської територіальної громади.

     Повномасштабне вторгнення російських військ в Україну розпочалось 24 лютого 2022 року. І знову проявився героїзм наших захисників, І знову болючі втрати. І шквал пісень й віршів – посвяти.

    Мине час. Закінчиться війна. Та не забудемо утрати, дати…  і вічно будем пам’ятати, спасенні Богом імена.

 

 

 


 


Бібліотеки для здоров'я громад

Привіт, друзі!

    З радістю хочу поділитися з вами чудовою новиною — я завершила курс «Бібліотеки для здоров'я громад» на платформі BYM online! 🎓🌟

    Цей курс був справжнім відкриттям для мене. Він надав корисні знання про те, як бібліотеки можуть активно сприяти покращенню здоров'я та добробуту в наших громадах. Від стратегій організації просвітницьких заходів до інтеграції ресурсів і послуг для підтримки здорового способу життя — курс охоплює все, що потрібно для успішного впровадження ініціатив у бібліотеках.

    Особливо цінним було отримання практичних порад і стратегій для роботи з різними віковими групами та соціальними категоріями, що дозволить нам краще адаптувати наші ресурси до потреб громади. Зараз я з нетерпінням чекаю, коли зможу застосувати ці знання на практиці.

    У нашій громаді ми плануємо розпочати нові програми і проєкти, що включатимуть інформаційні сесії про здоровий спосіб життя, організацію тренінгів та активностей для різних вікових груп. Це дозволить нам не тільки підвищити обізнаність про здоров'я, але і створити дружню та підтримуючу атмосферу в нашій бібліотеці.

    Дякую платформі BYM online за таку корисну та надихаючу можливість навчання! Сподіваюсь, наш досвід стане корисним для інших громад і бібліотек. 💪📚

Приєднуйтесь до нас у цьому захоплюючому шляху до здорових громад!

  #бібліотекадляздоров