Назавжди в пам’яті
 

    29 серпня в Україні – День пам’яті захисників, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет України та 10-ї річниці, цьогоріч, Іловайської трагедії, яку вчинили російські окупанти на Донеччині підступно розстрілявши 366 українських воїнів ЗСУ, 429 поранили, 128 взяли в полон та чимало наших захисників пропали безвісти.

      Герої не вмирають – вони завжди житимуть у нашій пам’яті, книгах та спогадах. Вони живі, допоки пам’ятаємо. 

    Пропонуємо тематичний огляд літератури, де представлені книги, про сучасних героїв України: різних за віком та за фахом;  про тих, хто пішов добровольцем; про тих, кого мобілізували; про тих, хто геройськи загинув у бою. Книги про живих людей, живих українців, які у важку для країни хвилину взяли до рук зброю, стали на захист своєї батьківщини і не повернулися додому…



    Роман Зіненко
 (нар. 1974 р.), колишній морський піхотинець, доброволець батальйону «Дніпро-1», був серед тих, хто в серпні 2014-го опинився в пеклі Іловайська. Він не тільки вижив, але й написав одну з перших книжок про війну на Сході України — «Іловайський щоденник», чесну і відверту розповідь очевидця, де нічого не вигадує, а намагається бути максимально точним у своїх спогадах.

   Книга про мужність, неймовірний героїзм і людяність українських солдатів і офіцерів, воїнів добровольчих батальйонів, всіх тих, хто опиняється в кінці серпня 2014 року в «Іловайському котлі», про маловідомі події в оточеному Іловайську та вихід бійців «кривавим коридором». Це не художній текст, але й не хроніка. Автор передає свої враження, думки, емоції, а численні фотографії дають можливість краще уявити описані події та пізнати героїчні особистості.



Роман Зіненко. Війна, якої не було. Хроніка Іловайської трагедії

    Наступною книгою автора став двотомник-розслідування боїв під Іловайськом, що увійшли в історію під назвою «Іловайський котел». Метою написання «Хроніки Іловайської трагедії» було прагнення автора зберегти і оприлюднити правдиву картину Іловайської операції в тому вигляді, в якому вона залишилися в пам’яті її учасників. До цього унікального видання увійшли свідоцтва понад півтори сотні бійців і офіцерів, від добровольців до вищого керівництва Сектора «Б», було згадано імена, прізвища та позивні близько семисот бійців добробатів і підрозділів. За словами  автора, переважна більшість зібраних ним фактів, до сьогодні не була відома широкому загалові. В книгах відображена найбільш повна і реальна картина бойових дій під Іловайськом.  Частина  перша книги висвітлює хронологію подій, що відбувалися 7-24 серпня, частина друга – 25-31 серпня 2014 року. Книги ілюстровані.  



Євген Положій. Іловайськ: розповіді про справжніх людей

                                

Автор - відомий журналіст і письменник розповів 16 окремих історій про війну очима простих людей, якими й були більшість солдат в 2014 році. Книга про полон та подорож додому після нього, про поранення та очікування, що тебе знайдуть, про ампутацію кінцівок, про переховування від сепаратистів у морзі, про штурм та про "зелений коридор" і потім нічну втечу спаленими ланами. Роман вийшов з друку в першу річницю Іловайської трагедії, тому відчуття такі животрепетні.



Ірина Вовк. На щиті: Спогади родин загиблих воїнів. Іловайськ
        

    Перша частина тритомника «На щиті» відтворює оповіді про загиблих українських воїнів , що захищали нашу землю на початку російсько-української війни, подані в художній формі автором книги. Цей унікальний твір є символом незламності волі й духу захисників України.

 Родини загиблих діляться спогадами про тих, хто опинився на війні у перші місяці. Якими вони були до бойових дій, як опинилися на сході, як спілкувалися з родинами, як потім дружини та матері шукали тіла у моргах. Мова йде не лише про загиблих в Іловайську, а й розповідається про загиблих на кургані Савур-могила, в Луганському аеропорту, в літаку чи гелікоптері, чиє життя обірвалося під "Градами" та на розтяжках. Це туга і біль живих за тими, хто пішов у засвіти.

    У 2020 році тритомник отримав нагороду BookForum. Видання назвали колективним пам’ятником героям війни.



Дар’я Бура, Олександр Красовицький.  Хроніка війни 2014-2020. Т.1. Від Майдану до Іловайська

«Хроніка війни» — це документальне дослідження, літопис-хроніка подій 2014—2020 років в Україні. Перший том «Від Майдану до Іловайська» тритомника «Хроніка війни. 2014—2020» охоплює період з кінця лютого 2014 року до перших днів вересня 2014 року. Метою написання книги було прагнення переосмислити новітню історію, нагадати хронологію подій, що призвели до анексії Криму російською федерацією і початку її гібридної збройної військової агресії на Донбасі.

    Запропоновані книги є в бібліотеках Сокальської міської територіальної громади.

     Повномасштабне вторгнення російських військ в Україну розпочалось 24 лютого 2022 року. І знову проявився героїзм наших захисників, І знову болючі втрати. І шквал пісень й віршів – посвяти.

    Мине час. Закінчиться війна. Та не забудемо утрати, дати…  і вічно будем пам’ятати, спасенні Богом імена.